آسان سقف آسان سقف .

آسان سقف

اشکال پباده سازی سقف شیروانی

اشکال پباده سازی سقف شیروانی :

با وجود متنوع بودن نوع ساخت سقف شیروانی در حالت عمده دارای دو دسته است:

 آن دسته از سقف­ها از یک یا دو طرف شیب دارند

آن دسته از سقف­ها که شیب پیچیده­تری دارند و از چند سمت شیب دار هستند

از نکاتی که در اجرای سقف برای ساختمان­ها شیب­دار باید در نظر گرفته شود محل صحیح ناودان­هاست و شیب صحیحی برای دفع مناسب آب از سطح سقف. در چنین مواقعی گزینش صحیح اندازه‌ی ناودانی‌ها از دید ارتفاع و قطر کلیدی است . یکی دیگر از موردها با اهمیت که در اجرای سقف شیروانی حتماً بایستی به آن دقت کرد، درجه شیبی است که می­خواهیم سقفمان داشته باشد. این نکته را در نظر داشته باشید که افزایش ارتفاع شیب از حدی بالاتر علاوه بر اینکه زیبایی خانه شما را تحت تاثیر قرار می­دهد و زیبا نیست، علاوه بر این آسیب پذیری بنای و سقف شما را بیشتر می­کند. چرا که وقتی بنا شیب کمتری داشته باشد عوامل جوی مانند باد و باران عبور راحت­تری خواهند داشت و باد فشار زیادی را به سازه وارد نمی­کند. لذا می بایست با افزایش شیب مدل چیدمان پوشش نهایی شیروانی یا به عبارتی پوشش “ تایل ” سقف شیروانی با دقت بیشتری نصب شود با دقت زیادتری نصب شود .

هم‌چنین از سایر مورد ها اصلی در اجرای سقف شیروانی محلی است که شیب دو بام به یک‌دیگر می‌رسند، این قسمت از سقف که شیب­ها از طرفین به هم متصل می­شوند از نقاط آسیب­پذیر بام است و در این نقاط باید عایق­بندی و پوشش بام با دقت بیشتری انجام شود.

 

در مناطق مرطوب باید به این اصل فنی هم دقت کنید که شدت بارش باران در مناطقی که نزدیک به دریا هستند از باقی مناطقی که فاصله طولانی­تری دارد بیشتر است . این مورد را در نظر داشته باشید تا یادتان بماند اگر خانه­ای که طراحی می­کنید به دریا نزدیک­تر است شیب بیشتری را برای سقفش در نظر بگیرید و به تبع آن طل بیشتری هم خواهد داشت. این شیب به هدایت سریعت­تر این بارش­ها کمک می­کند.

رعایت هریک از نکاتی که در بالا ذکر شد می­تواند در هزینه­های مرمت و تعمیر یا نگهداری بناها صرفه­جویی کند و برای شما مقرون به صرفه­تر است که از ابتدا به این نکات توجه کنید.

 

نمای داخلی ساختمان‌های با سقف شیروانی

 

در گذشته کسانی که سقف شیروانی داشتند داخل بنای خود را با سقف کاذب می­پوشاندند ولی امروزه با پیشرفت تکنولوژی از نورگیر سقفی شیشه­ای استفاده می­کنند. مخصوصا در مناظقی که شدت بارندگی کم است و این کار به مطلوبیت فضا و زیبایی درون خانه خیلی کمک می­کند

در خانه­هایی که چند طبقه هستند اگر دچار محدودیت فضا باشند از قسمت زیرین سقف شیروانی استفاده می­کنند. به همین دلیل ریر سقف را سقف کاذب می­زنند تا این قسمت دیده نشود.

در معماری حال حاضر به کار بردن سقف شیروانی سوای نیاز به سقف کاذب ارتقا یافته است .

 

چند مورد از استفاده سقف شیروانی :

در سرزمین ما مخصوصا در نواحی شمالی و قسمت­های حاشیه دریای خزر که بارش فراوانی داریم از گذشته سقف شیروانی بسیار مقبول بوده است و در غرب و شمال غرب کشور هم از این سقف به وفور استفاده می­شود. هم اکنون در بخش­های بزرگی از این مناطق سقف شیروانی را در بناهای خود استفاده می­کندد تا علاوه بر محافظت بناها در مقابل شرایط محیطی به بنا جلوه زیبایی هم بدهد. می‌توان از ویلا، سردر آپارتمان‌ها و مجتمع‌های مختلف و انبارهای بزرگ و بناهای صنعتی به عنوان مواردی که از سقف شیروانی استفاده می­کنند نام برد.

 

انواع مختلف پوشش شیروانی بر حسب مصالح آن :

شینگل‌ اعم از شینگل آسفالت و شینگل سنگی و آهنی و ...

دکرا، تاپ تایل، متروتایل ویا تایل مشابه به سفال .

سفال طبرستان، سفال شیرکوه، سفال ترک .

پوشش‌های سقفی PVC .

اندولین و اندویلا ..

پوشش سقف

 

برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۵ آبان ۱۳۹۸ساعت: ۰۳:۱۳:۲۰ توسط:آرمان وهب موضوع: نظرات (0)