آسان سقف آسان سقف .

آسان سقف

اشكال پباده سازي سقف شيرواني

اشكال پباده سازي سقف شيرواني :

با وجود متنوع بودن نوع ساخت سقف شيرواني در حالت عمده داراي دو دسته است:

 آن دسته از سقف­ها از يك يا دو طرف شيب دارند

آن دسته از سقف­ها كه شيب پيچيده­تري دارند و از چند سمت شيب دار هستند

از نكاتي كه در اجراي سقف براي ساختمان­ها شيب­دار بايد در نظر گرفته شود محل صحيح ناودان­هاست و شيب صحيحي براي دفع مناسب آب از سطح سقف. در چنين مواقعي گزينش صحيح اندازه‌ي ناوداني‌ها از ديد ارتفاع و قطر كليدي است . يكي ديگر از موردها با اهميت كه در اجراي سقف شيرواني حتماً بايستي به آن دقت كرد، درجه شيبي است كه مي­خواهيم سقفمان داشته باشد. اين نكته را در نظر داشته باشيد كه افزايش ارتفاع شيب از حدي بالاتر علاوه بر اينكه زيبايي خانه شما را تحت تاثير قرار مي­دهد و زيبا نيست، علاوه بر اين آسيب پذيري بناي و سقف شما را بيشتر مي­كند. چرا كه وقتي بنا شيب كمتري داشته باشد عوامل جوي مانند باد و باران عبور راحت­تري خواهند داشت و باد فشار زيادي را به سازه وارد نمي­كند. لذا مي بايست با افزايش شيب مدل چيدمان پوشش نهايي شيرواني يا به عبارتي پوشش “ تايل ” سقف شيرواني با دقت بيشتري نصب شود با دقت زيادتري نصب شود .

هم‌چنين از ساير مورد ها اصلي در اجراي سقف شيرواني محلي است كه شيب دو بام به يك‌ديگر مي‌رسند، اين قسمت از سقف كه شيب­ها از طرفين به هم متصل مي­شوند از نقاط آسيب­پذير بام است و در اين نقاط بايد عايق­بندي و پوشش بام با دقت بيشتري انجام شود.

 

در مناطق مرطوب بايد به اين اصل فني هم دقت كنيد كه شدت بارش باران در مناطقي كه نزديك به دريا هستند از باقي مناطقي كه فاصله طولاني­تري دارد بيشتر است . اين مورد را در نظر داشته باشيد تا يادتان بماند اگر خانه­اي كه طراحي مي­كنيد به دريا نزديك­تر است شيب بيشتري را براي سقفش در نظر بگيريد و به تبع آن طل بيشتري هم خواهد داشت. اين شيب به هدايت سريعت­تر اين بارش­ها كمك مي­كند.

رعايت هريك از نكاتي كه در بالا ذكر شد مي­تواند در هزينه­هاي مرمت و تعمير يا نگهداري بناها صرفه­جويي كند و براي شما مقرون به صرفه­تر است كه از ابتدا به اين نكات توجه كنيد.

 

نماي داخلي ساختمان‌هاي با سقف شيرواني

 

در گذشته كساني كه سقف شيرواني داشتند داخل بناي خود را با سقف كاذب مي­پوشاندند ولي امروزه با پيشرفت تكنولوژي از نورگير سقفي شيشه­اي استفاده مي­كنند. مخصوصا در مناظقي كه شدت بارندگي كم است و اين كار به مطلوبيت فضا و زيبايي درون خانه خيلي كمك مي­كند

در خانه­هايي كه چند طبقه هستند اگر دچار محدوديت فضا باشند از قسمت زيرين سقف شيرواني استفاده مي­كنند. به همين دليل رير سقف را سقف كاذب مي­زنند تا اين قسمت ديده نشود.

در معماري حال حاضر به كار بردن سقف شيرواني سواي نياز به سقف كاذب ارتقا يافته است .

 

چند مورد از استفاده سقف شيرواني :

در سرزمين ما مخصوصا در نواحي شمالي و قسمت­هاي حاشيه درياي خزر كه بارش فراواني داريم از گذشته سقف شيرواني بسيار مقبول بوده است و در غرب و شمال غرب كشور هم از اين سقف به وفور استفاده مي­شود. هم اكنون در بخش­هاي بزرگي از اين مناطق سقف شيرواني را در بناهاي خود استفاده مي­كندد تا علاوه بر محافظت بناها در مقابل شرايط محيطي به بنا جلوه زيبايي هم بدهد. مي‌توان از ويلا، سردر آپارتمان‌ها و مجتمع‌هاي مختلف و انبارهاي بزرگ و بناهاي صنعتي به عنوان مواردي كه از سقف شيرواني استفاده مي­كنند نام برد.

 

انواع مختلف پوشش شيرواني بر حسب مصالح آن :

شينگل‌ اعم از شينگل آسفالت و شينگل سنگي و آهني و ...

دكرا، تاپ تايل، متروتايل ويا تايل مشابه به سفال .

سفال طبرستان، سفال شيركوه، سفال ترك .

پوشش‌هاي سقفي PVC .

اندولين و اندويلا ..

پوشش سقف

 

برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۵ آبان ۱۳۹۸ساعت: ۰۳:۱۳:۲۰ توسط:آرمان وهب موضوع: نظرات (0)